Centrum Kształcenia Ustawicznego

w Solcu nad Wisłą

SZKOŁA DARMOWA

Coat_of_arms_of_Poland-official

Pszczelarz

Pszczelarz ROL.03

Na świecie żyje około 20 000 gatunków pszczół. Niewykluczone, że jest ich więcej, ponieważ gromada stawonogów, jakimi są owady, niemal w każdym roku powiększa się o kolejne odkryte gatunki. To niezwykłe stworzenia. Istniały już miliony lat temu – przed dinozaurami – i od tego czasu prawie nie zmieniły swojego wyglądu. Naukowcy twierdzą, że mają zablokowany kod genetyczny i dlatego nie podlegają prawom ewolucji.

Te i inne ciekawostki z życia pszczół, a także słowniczek terminów pszczelarskich i kalendarz prac odkryjesz na zajęciach kwalifikacyjnego kursu zawodowego pszczelarza – połącz przyjemne z pożytecznym – zapraszamy.

Pszczelarstwo nie jest łatwym zawodem. Niejednokrotnie sezony pszczelarskie ze względu na kapryśną pogodę są ubogie zbiory, a tym samym dają słaby efekt ekonomiczny. Prawdziwych pasjonatów to jednak nie zraża. Mimo pojawiających się porażek, prowadzą swoje pasieki z pieczołowitością i olbrzymim zaangażowaniem. Przekonaj się sam/sama jaki jest Twój cel zawodowy związany z tym kierunkiem kształcenia i skorzystaj z wiedzy oraz doświadczenia naszych wykładowców.

Do Twoich zadań zawodowych będzie należało:

  • sprawowanie nadzoru nad poprawnym funkcjonowaniem pasieki i czerpanie korzyści z jej owoców
  • profesjonalne pozyskiwanie miodu na terenie podległej pasieki
  • zapewnianie odpowiednich warunków dla pszczół, znajdujących się w obrębie pasieki
  • przeprowadzenie bieżących napraw i prac konserwacyjnych uli
  • poszerzanie gniazd i ocienianie ich
  • monitorowanie stanu roju pszczół
  • wykorzystanie zasobów bazy pożytkowej

Kurs trwa trzy semestry i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie organizowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Po zdaniu egzaminu otrzymasz tytuł zawodowy pszczelarza, zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego: Pszczelarz – prowadzenie produkcji pszczelarskiej (symbol zawodu 612302) oraz uprawnienia rolnicze niezbędne do ubiegania się o dotacje unijne i zakup ziemi.

Zapewnimy Ci również możliwość podnoszenia Twoich kwalifikacji – możesz kontynuować naukę na kwalifikacji ROL.09 Organizacja i nadzorowanie produkcji pszczelarskiej i uzyskać w ten sposób wykształcenie na poziomie szkoły średniej.

Skip to content